Ammarnas 2012

AMMARNAS 2012
Moc vody, moc. Tato skutečnost ovlivnila celý pobyt. Řekl bych, vody po …..:-) V tuto dobu je pobyt v Ammarnas riskantní, což jsme tentokrát poznali na vlastní kůži. Za sebe můžu říc, že mám velkou vodu rád. Ryby jsou méně ostražité, jsou rozjeté po celé řece, lidi se do takové vody bojí,takže nejsou “rozšlapané”. Vyhovuje mi to. Ale…

Nakonec, potvrdilo se to během pobytu. Prakticky všichni přítomní rybáři ( a bylo jich tentokrát dost) chodili každý den chytat na horské jezera, takže jsme byli v řece prakticky sami. Mirek se brodit nebojí, já taky ne, no a Marcel, ten se prostě “přizpůsobi”l a nakonec byl spokojený:-) Hned druhý den chytil sivena, pro kterého si tam přijel. Pěkná, bojovná ryba.

Jen to počasí dle předpovědi moc na vyskakování nebylo. Nakonec to bylo trošku lepší, dokonce můžu říct, že to bylo s tím občasným mrholením lepší, jak kdyby bylo větší teplo. Jeden den bylo přes noc dokonce slabě pod nulou, ale dobré oblečení dnes dělá divy. Kluky při treku na horské jezero chytla po příchodu k jezeru taková sranda, že to okamžitě otočili a snažili se dostat za každou cenu dole. Lilo neskutečným způsobem, schovat se kde nebylo, všude teklo vody, spadla mlha. Ještě že měl Vraňas GPS-ku. Potvrdilo se, že tady nahoře může člověka překvapit cokoliv. Nahoře bylo letos ještě hodně sněhu, což s dešťem a teplotou nad nulo udělalo v řece docela paseku. Už tak vysoká voda se ještě o hodně zvedla. Druhý den to bylo docela adrenalinové chytání (no, o něco větší, jak jiné dny 🙂 ). Všichni šli zase nahoru k jezerům, jen my tři ortodoxně na řeku. Jako… legrace veliká, jen ji nemuselo být tolik. Paradoxně, ryby braly, zachytali jsme docela fajn. Jen to byla neskutečná dřina. Ryby se musely hodně hledat, chytat se dalo jen na pár místech. Prostě tam nešlo moc vlést. I na místech, kde vloni bylo tak po kotníky vody, bylo hned u břehu po pás a hodně silný proud.

No, byla to síla, ale taková rybařina mě baví. Je nutno podotknout, že nebýt Mirkových tungstenových hřbítků HEAVY BODY různých velikostí, kterých měl obrovskou zásobu, zdaleka by jsme tak nezachytali a měli veliké problémy. Veliké. Tyto hřbítky mají tu výhodu, že při malé mušce ( chytal jsem na 14-ky háčky, jeden den dole 12-ku), dostane mušku této velikosti v pohodě na dno. I v této vysoké a divoké vodě. Zátěž mušky je asi 2,5x větší jak při tungstenové kuličce stejné velikosti hlavičky. V kombinaci s jeho posledními jigovými háčky, vyrobených v Japonsku, super kombinace. Nakonec si pro obojí chodili prakticky všichni muškaři, kteří v Ammarnas tu dobu byli. To bych ještě jednou vyzdvihnul, obrovská výhoda být na rybách s majitelem firmy HENDS products, obrovská. Velký sortimen ze svých výrobků měl sebou, takže nás v podstatě nic nepřekvapilo. Marcel si nakonec odvezl i prut, který mu Mirek půjčil ( pětkový 2v1).

Musím znovu vyzvednout Vraníka za organizaci, cestovku p.Edelmana za bezchybnou práci při zajištění. Všechno klapalo jak mělo. Určitě se tam vrátíme, jen bude více hlídat množství sněhu a zvažovat, v kterém termínu vyrazíme. V každém případě, je tam krásně.

V Ammarnas je prostě moc fajn, a nejen na ryby.